KONCEPCJA INSTALACJI REKUPERACJI DOMU JEDNORODZINNEGO
Świeże powietrze w domu jest bardzo ważnym elementem dobrego samopoczucia jego mieszkańców oraz podstawą do wypoczynku i relaksu. Niestety, przy projektowaniu i budowaniu nowych domów, przywiązuje sie zbyt mało uwagi do wykonania poprawnie działającej wentylacji. Stosowana najczęściej do tej pory wentylacja grawitacyjna, jest systemem bardzo przestarzałym, a przy zastosowaniu całkowicie szczelnych okien i drzwi, oraz ociepleniem ścian właściwie eliminujemy i tak słabe jej działanie. Starając się ją udoskonalić, tzn. stosując wszelkiego rodzaju okienne rozszczelnienia, wywietrzaki itp. elementy doprowadzające świeże powietrze, narażamy się na znaczne zwiększenie kosztów ogrzewania i ewentualnego chłodzenia naszego domu.

Jedynym skutecznym sposobem na doprowadzenie odpowiedniej ilości świeżego powietrza, jest wykonanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej połączonej z systemem odzysku energii czyli REKUPERACJĄ. Głównym elementem takiego układu jest centralka wentylacyjna nawiewno-wywiewna z krzyżowym lub przeciwprądowym wymiennikiem ciepła tzw. REKUPERATOR. Na szczególną uwagę zasługuje jego konstrukcja, która sprawia, że strumienie powietrza zużytego, usuwanego z pomieszczenia oraz świeżego, zasysanego do budynku, przepływając przez sąsiadujące komory, przekazują sobie energię. Dodatkowo stosując Rekuperator SAMSUNG wyposażony w technologię VIRUS DOCTOR powietrze doprowadzone do pomieszczeń jest idealnie czyste i pozbawione wszelkich wirusów i alergenów!


REKUPERACJA SAMSUNGREKUPERACJA MITSUBISHI


Firma SM SYSTEM proponuje wykonanie takiej instalacji w przykładowym domku jednorodzinnym o powierzchni użytkowej ok. 140m2, w którym znajdują się salon z jadalnią o pow. 40m2, cztery sypialnie, kuchnia oraz trzy łazienki.

Zgodnie z obowiązującymi normami, dotyczącymi wentylacji w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, należy zapewnić w ciągu jednej godziny wymianę 30m3 świeżego powietrza dla każdej osoby. Dom tej wielkości przeznaczony jest dla 4-5 osobowej rodziny, co oznacza, że powinniśmy do niego dostarczać 120-150m3/h świeżego powietrza. Ponieważ jednak ludzie przebywają w domu w różnych pomieszczeniach w różnym czasie, warunki te musimy zapewnić we wszystkich miejscach jednocześnie. Proponujemy system wentylacji, w którym świeże powietrze dostarczane będzie do tzw. pomieszczeń czystych, czyli pokoi, natomiast powietrze zużyte wyciągane będzie z tzw. pomieszczeń brudnych, czyli łazienek, ubikacji, garderoby, holu.

Proponujemy zastosować rekuperator o wydajności 350m3/hSCHEMAT INSTALACJI REKUPERACJI PRZYKLADOWEGO DOMU JEDNORODZINNEGO
*przy planowaniu rekuperacji na etapie projektu domu istnieje możliwość zrezygnowania z większości kominów wentylacji grawitacyjnej, co zmniejszy koszt budowy.
Dział Techniczno-Handlowy
509 466 688