Inteligentne budynki
Charakterystyka budynku inteligenego - wersja rozszerzona.

Idea inteligentnego budynku jest następująca: Zespół czujników zbiera informacje, a inteligentny system odpowiednio reaguje podejmując określone czynności i jeśli to konieczne informuje przy tym użytkownika. Inteligentny budynek kryje w sobie szereg instalacji zespolonych w jeden system, dzięki czemu łatwo jest nim zarządzać, kontrolować i obsługiwać. Można zintegrować ze sobą instalacje elektryczną, ogrzewania, wentylacji, alarmową, monitoringu wideo, nagłośnienia, domofonową, telefoniczną, komputerową praktycznie każdą, która zasilana jest z energii elektrycznej. Z taką myślą zaprojektowany i wykonany budynek jest wysoce komfortowy, wygodny, bezpieczny i oszczędny. Opierając się na zaawansowanej technologii możemy zrealizować każdą funkcję sterowania jaką użytkownik potrzebuje często używając do tego tylko jednego przycisku. System z założenia część funkcji wykonuje automatycznie nie absorbując uwagi domowników czego nie można osiągnąć budując domy z tzw. tradycyjnymi instalacjami. Możliwości są praktycznie nieograniczone, ustalane indywidualnie na potrzeby każdego budynku, ale w dużym skrócie można je wymienić w kilku punktach:
 • Sterowanie oświetleniem
 • Sterowanie roletami i żaluzjami okiennymi
 • Centralne sterowanie
 • Zintegrowane sterowanie ogrzewaniem, wentylacją i klimatyzacją
 • Integracja z instalacją alarmową
 • Sterowanie instalacją nawadniania ogrodu
 • Wizualizacja obiektu
 • Integracja z instalacją nagłośnienia
 • Integracja z instalacją monitoringu, domofonową i antenową (TV-SAT)
 • Możliwość adaptacji do systemu praktycznie dowolnego czujnika
 • Łatwość modyfikacji i rozbudowy
 • Oryginalny design elementów codziennego użytku (przyciski, panele sterujące)
Zastosowanie inteligentnej instalacji całkowicie zmienia podejście do sterowania oświetleniem. Użytkownik może ręcznie bądź automatycznie przy wykorzystaniu czujników ruchu w łatwy sposób obsługiwać dowolną liczbę źródeł światła zmieniając atmosferę wnętrza. Możemy tworzyć tzw. sceny świetlne i jednym ruchem oświetlić pomieszczenie dostosowując do potrzeb np. do oglądania TV, pracy, czytania, przyjęcia gości itp. Włączenie określonej sceny świetlnej może spowodować jednoczesne opuszczenie rolet i nawet włączenie TV czy innego urządzenia audio-wideo. Dostępne zarówno włączniki typu włącz wyłącz jak i ściemniacze dla całej gamy źródeł światła.

Centralne sterowanie umożliwia nam jednym przyciśnięciem przycisku przed wyjściem z domu wyłączyć wszystkie światła, opuścić rolety, wyłączyć wybrane gniazda elektryczne pozostawiając włączone tylko te urządzenie, które chcemy. Stosując różne czujniki czy urządzenia można sobie wyobrazić bardziej wyrafinowane sterowania np. sterowanie akwarium, podlewanie ogrodu w zależności od wilgotności gleby, obsługa pomp C.W.U., basenu, studni, podgrzewania schodów i podjazdu w zależności od pogody, alarm o przepełnieniu szamba itp. System umożliwia nam sterowanie ogrzewaniem z uwzględnieniem wentylacji i klimatyzacji.

Możemy podzielić budynek na strefy utrzymując w każdej zadaną temperaturę w zależności od obecności domowników, temperatury zewnętrznej, pory dnia itd. Otwarcie okna może spowodować wyłączenie ogrzewania w danym pomieszczeniu oszczędzając w ten sposób jeszcze bardziej energię grzewczą. Współpracujące ze sobą instalacje elektryczna i alarmowa oprócz swych standardowych funkcji umożliwiają np. podniesienie wszystkich rolet w przypadku wykrycia pożaru, zakręcenie głównego zaworu wody w przypadku wykrycia zalania, migotanie wszystkim światłami po wykryciu intruza, symulowanie obecności domowników przez zapalanie świateł i podnoszenie rolet.

Przyciski i dotykowe panele LCD charakteryzują się oryginalnym designem i cieszą oko. Te same panele mogą służyć do sterowania urządzeniami eklektycznymi i instalacją nagłośnienia podzieloną na strefy włączając muzykę z centralnego serwera plików. Na ekranach LCD możemy oglądać stan czujników, źródeł światła, rolet, temperatury czy siły wiatru. Do tego typu instalacji możemy podłączyć praktycznie każdy czujnik, urządzenie czy Internet dzięki czemu możemy wszystkim zarządzać nie tylko będąc w domu, ale i zdalnie za pośrednictwem komputera.

Ważną cechą tego typu instalacji jest łatwość modyfikacji i rozbudowy ponieważ często zdarza się tak, że użytkownik po dopiero jakimś czasie określa swoje potrzeby, a w inteligentnym budynku przy odpowiednio zaprojektowanej instalacji można dokonywać zmian bez kucia ścian. Wreszcie wykonanie wszystkich instalacji przez jednego integratora pozwala na ich łatwą obsługę i serwis po zakończeniu budowy.
Dział Techniczno-Handlowy
509 466 688